Heading_top
overnatting opplevelser

mat_drikke event

transport Handel

Kultur Festival1

vis_alle
Om Tysfjord og Hamarøy Skriv ut E-post
Share

OmTysHam03

Tysfjord (samisk: Divtasvuona suohkan)

Tysfjord er Norges nest lengste og nest dypeste fjord og har åtte sidefjorder: Skrovkjosen, Stefjorden, Fuggelfjorden, Sørfjorden, Mannfjorden, Grunnfjorden, Tømmeråsfjorden, og Hellemofjorden. Fra bunnen av Hellemofjorden og inn til svenskegrensen er det ikke mer en fem kilometer i luftlinje. Mot sør grenser Tysfjord mot Hamarøy, i nord mot Ballangen og i øst mot Gällivare kommune i Sverige.

Kommunesenteret er tettstedet Kjøpsvik med vel 900 innbyggere. Sementfabrikken i Kjøpsvik har rundt 100 ansatte og har siden oppstart i 1918 vært den viktigste arbeidsplassen, noe den fortsatt er.

Kjøpsvik har veiforbindelse nordover til E6 i Efjorden. Sørover går det ferge mellom Kjøpsvik og Drag som er det andre store tettstedet i Tysfjord. Den viktigste arbeidsplassen her er høyteknologibedriften Norwegian Crystallites som foredler kvarts av ypperste kvalitet. Norwegian Crystallites, som har rundt 60 ansatte, hadde i 2009 over 70 % av verdensmarkedet for isolasjon av dataminnebrikker.

Det samiske forsknings -og kultursentret Arran er en annen viktig arbeidsplass. Arran ble etablert med bakgrunn i at rundt halvparten av befolkningen i kommunen er samisk.

De siste tjue årene har en stor del av den nordatlantiske sildestammen overvintret i fjorden. Det har trukket til seg store flokker av spekkhogger som har lagt grunnlaget for en betydelig vinterturisme i både Tysfjord og Hamarøy.

Norges nasjonalfjell Stetind (1384 m.o.h.) ligger nord i Tysfjord. Areal 1463 km2. Befolkning 2000

Se flere bilder fra Tysfjord her.

OmTysHam01Hamarøy (samisk:Habmer)

Hamarøy Kommune var hjemstedet for forfatteren Knut Hamsun som vokste opp i bygda Hamsund og på Presteid. Det har gitt og gir fortsatt Hamarøy stor oppmerksomhet nasjonalt og internasjonalt.

I vest grenser Hamarøy til den langstrakte og åpne Vestfjorden som skiller Lofoten fra fastlandet. I sør går grensen mot Steigen Kommune, i øst og nord mot Tysfjord.

Administrasjonssenter er Oppeid med rundt 500 innbyggere. På Oppeid ligger også Knut Hamsun Videregående skole og i 2009 ble det nye Hamsunsentret åpnet på Presteid, like nedenfor sentrum. Et bygg til 130 millioner kroner og med en hypermoderne arkitektur utformet av den amerikanske arkitekten Steven Holl.

Hamarøy skilles fra Steigen ved den lange Sagfjorden som går helt inn til tettstedet Innhavet. Sagfjorden utmerker seg med sine syv havstraumer og en stor, utstrakt og variert skjærgård.

Andre tettsteder er Skutvik hvor fergen fra og til Svolvær anløper. I nord ligger Ulvsvåg som er administrasjonssted for Nord-Salten Kraftlag. Mest kjente fjellformasjon er Hamarøyskaftet.

Areal 1031 km2. Befolkning vel 1700.

Se flere bilder fra Hamarøy her.

 
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow
  • An Image Slideshow

Populære artikler

RocketTheme Joomla Templates