
Etter at Stetind i 2002 ble kåret til Norges Nasjonalfjell har det vært arbeidet med å få tatt i bruk det mektige fjellet som et globalt symbol for naturvern. Og etter mange års arbeide legges det nå opp til en årlig internasjonal konferanse i Tysfjord under mottoet ”Gleden ved å leve naturvennlig”. Konferansen vil første gang bli avholdt sommeren 2010, og faller dermed sammen med 100-årsjubileet for førstebestigningen av fjelltoppen i 1910.
I følge arrangørene som ledes av amanuensis Børge Dahle ved Norges Idrettshøyskole vil en vesentlig del av programmet være å drøfte veien frem til en naturvennlig levemåte, det med utgangspunkt i økofilosofien som faktisk ble til ved foten av Stetind. Det skjedde sommeren 1966 da filosofene Arne Næss og Sigmund Setreng, fjellklatreren Nils Faarlund og en del andre klatrere lå samlet i klatreleir i Tysfjord. Under oppholdet ble det ikke bare klatret i Stetind, men også brukt mye tid på å diskutere spørsmålet: Hvorfor drive tindebestigning? Etter lange diskusjoner med dette som utgangspunkt sprang det første omriss av økofilosofien fram.
Stetind skal altså bli et verdensomspennende symbol og ledesnor for hvordan menneskeheten skal leve i pakt med naturen og slik også løse de store miljøproblemene verden står overfor. I tillegg skal fjellets storhet være med å skape en bærekraftig naturturisme til området, noe som kan bli et betydelig bidrag til næringsutviklingen i Tysfjord og områdene rundt. For som det heter i plandokumentene: ”Å utvikle Stetind som et symbol for naturvennlig tenke- og levemåte vil gjøre Stetind til et reisemål for naturvennlige reiser og opplevelser, på samme måte som Pilgrimsvandringene i sin tid var det”.
Sponsored links
Det planlegges også å bygge et natursted ved foten av Stetind. Byggverket skal i følge planene ta utgangspunkt i den samiske gammen eller ha kvaliteter som er inspirert av den samiske boformen. Så langt er det bevilget rundt syv millioner til prosjektet.
Publisert: Lofoten.com
Tekst: Frank A. Jenssen
Foto: Frank A. Jenssen/ Stockshots.no
Aktiviteter
Jakt & Fiske
på Land
i Vann
Attraksjoner
Historier
Kultur
Reise-info
i Naturen
Næringslivet
Video - WebTV
Lofoten
Ofoten
Sør-Troms
Tysfjord/ Hamarøy
Vesterålen
Besøk Topptur Guiden på Lofoten.com - regionens store oversikt over toppturer, med artikler, presentasjon av fjell, rutebeskrivelser, bilder, film ++ Vil du oppleve PUDDER og heftige skiopplevelser i arktiske fjellområder - Trykk her..
Lofoten.com, Postboks 103, NO-8301 Svolvær
Annonser: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Redaksjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Administrasjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Om Lofoten.com - Annonsepriser - Redaksjonen
© Lofoten.com AS. All kopiering av materiale (tekst, bilder, film og grafiske elementer) fra www.lofoten.com er ikke tillatt uten avtale.
Lofoten.com AS har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som linkes opp fra denne siden.
CMS løsning og grafisk design av Aurora Borealis Multimedia AS