
I disse dagene er sola i ferd med å forsvinne i horisonten fra de siste stedene i vår region og vi går inn i mørketida. Nylig var hobbyfotograf Roy Størkersen fra Svolvær ute på moloen i hjembyen for å fotografere solas ferd ned i havet i et fargesprakende lys, og noen av blinkskuddene kan dere se i denne artikkelen.
Mange som aldri har vært her nord tror at vi nå går inn i nærmest fullstendig mørke, noe som langt fra er riktig. På grunn av skumringseffekten er det ganske mye lys midt på dagen. Faktisk er det slik at man i mørketida kan ha store og heftige opplevelser med lys og farge. Ofte oppstår det fargesprakende rødskjær fra sola som ligger under horisonten, og månelyset setter også en god stemning. Og ikke minst kan nordlyset være fascinerende.
Røst har sol året rundt
Svolvær har mørketid fra 7. desember til 5. januar og Leknes fra 9. desember til 4. januar. Folket på Røst som ligger helt ytterst i Lofoten kan derimot om været tillater det se sola hele året , fordi de har fri horisont mot sør.
Sponsored links
Hva er Mørketid?
Mørketid er et fenomen som inntrer om vinteren, og bare nord for den nordlige polarsirkelen og sør for den sørlige polarsirkelen. I en periode er sola under horisonten, selv når den er på sitt høyeste. Denne perioden er på sitt korteste nær polarsirklene og øker i varighet nærmere polene og er på sitt lengste på selve polpunktene, der den varer i seks måneder. De områdene som har mørketid om vinteren, vil ha midnattsol i et tilsvarende langt tidsrom om sommeren.
På grunn av skumringseffekten innebærer mørketid imidlertid ikke nødvendigvis at det er mørkt 24 timer av døgnet, på samme måte som det ellers blir lyst noe før soloppgang. De døgn i mørketiden da sola ikke kommer høyere enn 6° under horisonten og man derfor ikke har tussmørke, kalles polarnetter. ( Kilde Wikipedia )
Hvor går mørketidsgrensen?
Hvis jorda ikke hadde hatt atmosfære, hadde polarsirkelen vært selve sørgrensa for mørketida. Men sollyset avbøyes på sin vei gjennom jordatmosfæren, slik at sola kommer høyere på himmelen. Dette fenomenet fører til at grensa for mørketid flyttes lengre mot nord. Bodø og Røst, som ligger nord for polarsirkelen, har faktisk en daglengde på nesten en time ved vintersolverv.
Publisert: Lofoten.com
Tekst: Geir Rishaug
Foto: Roy Størkersen
Aktiviteter
Jakt & Fiske
på Land
i Vann
Attraksjoner
Historier
Kultur
Reise-info
i Naturen
Næringslivet
Video - WebTV
Lofoten
Ofoten
Sør-Troms
Tysfjord/ Hamarøy
Vesterålen
Besøk Topptur Guiden på Lofoten.com - regionens store oversikt over toppturer, med artikler, presentasjon av fjell, rutebeskrivelser, bilder, film ++ Vil du oppleve PUDDER og heftige skiopplevelser i arktiske fjellområder - Trykk her..
Lofoten.com, Postboks 103, NO-8301 Svolvær
Annonser: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Redaksjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den. - Administrasjon: Denne e-postadressen er beskyttet mot programmer som samler e-postadresser. Du må aktivere javaskript for å kunne se den.
Om Lofoten.com - Annonsepriser - Redaksjonen
© Lofoten.com AS. All kopiering av materiale (tekst, bilder, film og grafiske elementer) fra www.lofoten.com er ikke tillatt uten avtale.
Lofoten.com AS har ikke ansvar for innhold på eksterne nettsider som linkes opp fra denne siden.
CMS løsning og grafisk design av Aurora Borealis Multimedia AS